Yüzünüzün sol tarafı daha çekici! Nedeni…

Melbourne’daki La Trobe Üniversitesi’nde nöropsikoloji profesörü olan Annukka Lindell, selfie çekenlerin çoğunun resimlerde sol tarafını göstermeyi tercih ettiğini keşfetti. Yüzün bu tarafını neden daha hoş olarak algıladığımızı anlamak için 2.000 Instagram öz çekimini analiz etti.

Araştırmacı, insanların ayna öz çekimleri çekerken de sol taraflarını göstermeyi tercih ettiklerini keşfetti. Selfie çeken bir kişi aynanın önünde poz verdiğinde ve yansımasının fotoğrafını çektiğinde, genellikle sol yanağını gösterir.

Sanatçılar genellikle insanların sol profilini gösteren portreler çizerler. Başkalarının boyalı portreleri de aynı asimetrik önyargıyı gösterir: İnsanlar sol yanaklarını severler.

Sol yanağımız daha çok duygu gösteriyor

Sol yanağımız daha çok duygu gösteriyor

Araştırmalar, yüzün sol tarafının daha duygusal olarak ifade edildiğini gösteriyor. Bu, beyindeki duyguların işlenme biçimiyle açıklanabilir.

Beynin vücudun sol tarafındaki kasları kontrol eden sağ tarafı duygu baskındır. Bu nedenle, insanlar duygusal bir fotoğraf için poz vermeleri istendiğinde sol yanağını sezgisel olarak ortaya çıkardığı gözlemlenir.

Kaynak: ilkhaberi.com

Moda ve Yaşam