Veteran Tenisi Ile İlgili Detaylar Nelerdir

Veteran Tenisi Ile İlgili Detaylar Nelerdir

Veteran tenisi diğer adı ile bilinmekte olan Senior tenis turnuvalarıdır. Veteran tenisi, her yıl düzenlenmekte olup ve belirli bir yaş grubuna hitap etmekte olan bireyler için geçerli bir turnuva tarzıdır. Veteran tenisi, daha önce tenis oynamış olup, tenisi bırakmış olan bireyler için ya da farklı bir yönelim ile tenisi hobi amaçlı oynayan tüm bireyler için de kullanımda olan bir turnuva tipidir. Normal tenis turnuvalarına her yaştan oyuncu dahil olabilirken Veteran tenis turnuvalarına belirli bir grup dahil olabiliyor. Veteran tenis turnuvaları 35 yaşında başlar ve kadınlarda, erkeklerde belli bir yaşa kadar devam eder. Veteran tenisi kadınlarda 35 yaşında başlayarak, beşer yıllık süreçler halinde devam eder. Veteran tenisi kadınlarda 75 yaşına kadar sürdürülen bir turnuvadır. Erkelerde ise aynı kadınlarda olduğu gibi 35 yaşında başlar ve yine beşer yıllık süreçler halinde devamlılık sağlar. Erkeklerde veteran tenisi turnuvaları tam olarak 85 yaşına kadar sürer. Bilinen en yaşlı tenis oyuncusu ise günümüzde 93 yaşındadır. Bir yıl içerisinde çokça fazla veteran diğer ismi ile Senior turnuvaları uygulanmaktadır. Uluslararası Tenis Federasyonu olan ITF tarafından veteran tenisi turnuvalarına oldukça büyük önem gösterilmektedir.

Türkiye Tenis Federasyonu

Türkiye Tenis Federasyonu kısaltılmış hali ile TTF, yaklaşık olarak Türkiye Cumhuriyeti ile yaşıt olan bir federasyondur. TTF, ilk olarak 1923 yılında Türkiye İdman Cemiyeti İttifakları içerisinde kurulmuş olup daha sonradan özerk bir yapıya kavuşmuştur. 1953 yılında özerkliğini kazanmış olan Türkiye Tenis Federasyonu’nun başkanlık görevini ise günümüzde Cengiz Durmuş üstlenmiştir. Cengiz Durmuş, Türkiye Tenis Federasyonu başkanlığını yaparken aynı zamanda çok iyi bir tenis oyuncusudur.

Tenis Sporunda Kullanılması Gereken Ekipmanlar Nelerdir?

Tenis sporu için temel gerektiren 2 adet ekipman vardır. Tenis topu ve tenis raketi, tenis için temel oluşturan ve gerekli olan 2 ekipmandır. Bu ekipmanların sağlanmış olması ile maçların ya da antrenmanların yapılması da mümkündür. Kort adı verilen sahalarda yapılan tenis müsabakalarında kullanılan top ve raketin özellikleri yönetmelik tarafından belirlenene göre uygun olmak zorundadır.

Kaynak: https://tenis.market/blog/tenis-kurallari

Spor