Teniste Kurallar Ve Oyun

Teniste Kurallar Ve Oyun

Tenis sporu bedenin fiziki aktiviteye bağlı kalınarak oynandığı bir spordur. Kendi içinde belli kuralları barındıran bu spor dalı sporcunun belli kuralları benimseyip rakiple olan mücadelesini kapsamaktadır. Tenis sporu bedenin fiziki aktivitesini sporcu eşliğinde saha içindeki rakip oyuncuyla oynanmasını ele alan bir spor dalıdır. Oyuncu, rakibiyle saha içindeki oyununu kendi fiziki ve ruhsal yapısına bağlı kalarak sahaya yansıtmaktadır. Oyunda kullanılan raket, top gibi malzemeler oyuncunun müdahalesine bağlı olarak sürekli etkileşim halindedir. Oyuncu için asıl gaye rakibe karşı sağlanan oyun üstünlüğüdür. Bu üstünlük, oyuncunun oyunda set halinde kazandığı galibiyetlerdir. Tenis sporuna hakim olmak, oyundaki setleri kazanmakla mümkün olabileceği gibi tenis sporcusunun saha dışındaki antrenmanları, ön hazırlıkları, kişisel beceri ve dengeli beslenme gibi birçok etkene de bağlıdır. Kendini tenis sporuna adamış sporcuların bu sporu kendilerine meslek haline getirdikleri de doğru bir kanıdır.

Tenis sporu, tenisin oynandığı saha içinde belli kurallara bağlı kalınarak belli bir zaman dilimine uygun oynanan bir spor dalıdır. 3 sayı alıp 40 puana erişen oyuncu, 1 sayı daha kazanırsa, o set içinde 1 oyun kazanmış olur. Bir set 6 oyundan oluşur. Teniste, özel turnuvalar hariç erkeklerin maçında toplamda 5 set ve bayanların maçında toplamda 3 set oynanır. Oyunlarda 6-6’lık bir beraberlik olduğunda, setin galibini belirleyecek bir oyun daha oynanır ki buna “Tie-break” uygulaması denir.

Tie-break oyununda sayılar 1-2-3-4-5-6-7 olarak sayılır. İlk 7 sayısına ulaşan veya iki sayı üstünlüğü alan oyunu alır. Aksi halde iki sayı farka kadar oyun devam eder. Bunun anlamı, set 7/6 ve son oyun tie-breakte 7/5 kazanıldı demektir. Tie-break oyununda normal servis sırası gelen oyuncu sağdan bir servis atar. Sayıdan sonra servis sırası karşıdaki oyuncuya geçer. Karşıdaki oyuncu da soldan ve sağdan olmak üzere iki servis atar ve servis sırası gelen, ikişer servis kullanmak kaydıyla oyun sonuna kadar devam eder. Toplamı 6 olan sayıda saha değişimi yapılır. Tie-break kuralı tenis karşılaşmalarında hem teklerde hem de çiftlerde aynıdır.

Spor