Tenis Tarihçesi Üzerine Notlar

Tenis Tarihçesi Üzerine Notlar

Tüm spor dalları için herhangi bir şekilde geçmişe yönelik bilgiler bulmak mümkündür. Doğru ya da yanlış eksik ya da fazla belli başlı bilgilerin bir çerçeve niteliği taşıdığını söylemek daha doğru olacaktır. Bu anlamda bütün spor dalları için geçerli olan tarihi kaynakların tenis için de geçerli olduğunu ifade edebiliriz. Bilinen en eski tenis oyununun Fransa’da ilk olarak oynandığı anlaşılmaktadır. Genel olarak bu tarih öncesinde çok daha eskilere hatta ortaçağ yıllarına rastlayan şekilde belli başlı doneler de vardır. Ancak bunların tam manası ile kesinlik kazanmamış olması konuyu askıda bırakmaktadır. Diğer yandan kesin olarak sağlanan bilgiler, bu sporun başlangıç noktasını kanıtlar niteliktedir. Fransa asillerinin ev bahçelerindeki yüksek bahçe duvarları arasında oynadığı bir oyun olarak karşımıza çıkmaktadır. İlk olarak herhangi bir araç gereç olmaksızın sadece top kullanılarak oynanan bu oyun zaman içerisinde tahtalar aracılığıyla oynanmaya başlanmıştır. Her türlü tenis ekipmanı ve tenis çantaları için tenis market’e bakabilirsiniz.

Zaman içinde topun elleri acıtması sebebiyle tahtaya geçişin öncesinde bir eldiven kullanımının olduğu da bilinmektedir. Bu açıdan tenis eldivenlerinin hala günümüzde bir takım müzelerde sergilendiği de önemli bilgiler arasında yer almaktadır. Tenis eldivenlerinin dışında tahta raketlerin günümüz vakitlerini neredeyse hiç benzemediğini görmekteyiz. Düz tahta formları sadece topu vuruşu temin etme noktasında işleri vardı. Ancak yıllar İçinde tenis raketinin kullanımı tenis sporu tarihinde bir çağ açıp diğer çağı kapatmıştır. Raket kullanımı ve bu sporla alakalı kuralların genişletilmesi ile ilgili gelişmeler genel olarak İngiltere geçişleri ile yakından alakalı olarak görülmektedir. Bu sporun Fransa’da doğup İngiltere aracılığı ile dünyaya yayılması oldukça dikkat çekicidir. Ancak İngilizlerin bu sporu daha fazla sahiplendiğini üzerine daha fazla çalışma yürüttüğünü görmekteyiz.

Yıllar içinde gelişme gösteren tenis erkek tenis oyuncularının ardından kadınların da kendi içlerinde birer tenis topluluğu oluşturması ile birlikte daha kurallı ve daha organize hale gelmiştir. Ardından bu iki topluluğun birleşmesi ile birlikte Uluslararası Tenis Federasyonu ortaya çıkmış ve çalışmalarına uluslararası platformda devam etmiştir. Günümüzde hala çalışmalarını sürdüren Tenis Federasyonu Grand Slam turnuvalarının baş takipçisi konumundadır.

Spor