Tenis Ayakkabısı Hakkında Dikkat Çekici Detaylar

Tenis Ayakkabısı Hakkında Dikkat Çekici Detaylar

Bir spor dalı için ayakkabı olmazsa olmazdır. Çünkü ayakkabı insanı dengesini sağlayabilmesi açısından kritik bir noktada kullanılmaktadır. Öyle ki ayakkabı seçimi bir spor müsabakasında galibiyeti getirebilecek bir öneme sahiptir. Diğer taraftan tam tersi de mümkün olabilir. Bu gibi durumların ortadan kaldırılması amacıyla mevcut spor dalına yönelik detaylar göz önünde bulundurularak ayakkabı seçilmesi gerekir. Tenis buraya kadar anlatılan bütün bilgileri tam manasıyla işleyen bir disiplindir. Bu noktada tenis ayakkabısı oldukça önemli bir envanterdir. İyi bir ayakkabı aracılığıyla çok fazla şey başarılabilir. Tenis ayakkabısı hakkında detaylar oldukça dikkat çekicidir.

Tenis ayakkabısı tenis kortlarının zemin özelliği ile oldukça ilişkilidir. Bu açıdan kortların zemin özelliği ile ayakkabının tam tamına uyumlu olması beklenir. Sahaların zemin özelliği toprak, çim, sert zemin gibi farklı çeşitlerde olabilmektedir. Oyuncunun her anlamda korta uygun bir strateji geliştirmesi gerekir. Bu strateji içerisinde oyun stili, vuruşlar ve aynı zamanda da ayakkabı yer almaktadır. Nitekim tenis ekipmanlarının temel amacı oyuncuyu destekleyerek daha iyi bir performans sergilemesini sağlama noktasında yardımcı olmaktır. Her bir saha özelliği için ayrı bir ayakkabı tercih edilmesi gerekir. Bahsi geçen özellikte ayakkabılar hakkında aşağıda bilgiler yer almaktadır.

  • Toprak zemin tenis kortlarında yapılacak maçlarda tenis oyuncusunun seçmesi gereken ayakkabı balıksırtı modelindeki ayakkabılardır. Bu alternatif toprakta kaymayı ya da kontrollü kaymayı sağlayabilme noktasında işlev sağlayacaktır. Tenis ayakkabısı toprak sahada oyuncuyu dengede tutabilmelidir.
  • Sert zemin özellikli kortlarda seçilmesi gereken tenis ayakkabısı dayanıklı bir yapıda olmak zorundadır. Diğer taraftan sert zeminde tenis oyuncusunun ayaklarına binen ağırlık daha fazla arttığından ayağı rahatlatacak bir teknolojiye ihtiyaç doğar. Bu açıdan tenis ayakkabısının yastıklama özelliğinin ileri seviyede olması beklenir.
  • Çim zeminli tenis kortlarında seçilmesi gereken ayakkabılar kaymayı önleyecek ayakkabılar olmalıdır. Burada özellikle nemin yüksek olduğu bir durum yaşanır. Dolayısıyla çok fazla kayma olacağından ayakkabı ve çorap seçimi bir hayli önemli görülmelidir.
  • Tenis ayakkabısı tenisin temel oyun dinamiklerine uygun olmak şartıyla genel bir standarda sahip olmak durumundadır. Bu noktada özellikle ayak hareketlerinin istikametine uygun güçlendirilmiş ayakkabılar tenis için tercih edilebilir.
Spor