Sony SDM-HS95D

Sony SDM-HS95D

Eskiden sadece hayallerimizi süsleyen, özenerek baktığımız LCD monitörlere şimdi kolayca ulaşabiliyoruz. Estetik duruşları ve küçük boyutları ile artık bilgisayarımızın olmazsa olmaz parçalarındanlar. Peki piyasada ucuzu ve pahalısı ile yüzlerce alternatif arasından hangisini seçeceğiz? Aradığımız LCD monitör hem oyun oynamaya elverişli hem de hesaplı nasıl olacak? Cevabı: 19’ ekran ölçüsüne sahip SONY SDM-HS95D’de yatıyor.

Cevaplar

LCD monitör alırken, özellikle oyun oynayacaksanız bir takım değerleri dikkate almanız lazım. Bunlardan ilki ve en önemlisi Pixel Response Rate, yani tepkime süresi. Milisaniye cinsinden ölçülen bu değer bir pikselin ne kadar çabuk sürede renk değiştirebildiğini gösteriyor. Yani ne kadar düşük olursa o kadar iyi. Ekranda hareket varken, 16-18 gibi yüksek değerlerde hayalet görüntü tabir edilen izler kalabiliyor. Test etmek için en iyi yöntem siyah bir arkaplanda beyaz bir nesnenin hareketini izlemek. Yüksek değerlerde beyaz nesne ki, bu bir kutu ya da mouse’un pointer’ı olabilir, arkasında gölgemsi bir iz bırakıyor. Bu hayalet görüntü en çok siyah-beyaz gibi yüksek kontrast-düşük kontrast durumlarında belli olurken diğer durumlarda belli olmayacak diye de bir kaide yok. Yüksek tepkime süreli bir LCD monitör Unreal Tournament seanslarınızı, mide bulandıran baş ağrıtan işkencelere çevirebilir. SDM-HS95D, 8ms tepkime süresine sahip. Yani bu demek oluyor ki en hareket dolu oyunları bile canınız sıkılmadan oynayabilirsiniz.

İkinci önemli detay da Contrast Ratio yani kontrast oranı. Bu değer ekrandaki en parlak beyaz renk ile en koyu siyah renk arasındaki ışık oranının göstergesi. LCD monitörler, hiç bir zaman asla gerçek siyah veremezler. O yüzden bir monitörün siyah yaratabilme yeteneği ne kadar iyiyse karanlık görüntüler de o kadar kaliteli olur. 500:1 iyi bir değerken, SDM-HS95D 700:1 ‘lik değeriyle fevkalade. Call of Cthulhu ya da Condemned oynarken bu farkı rahatça görebiliyorum.

Detaylar

Üçüncü detayımız Luminance, yani aydınlık. cd/m² cinsinden ölçülen bu değer, basitçe bir LCD panelin ne kadar ışık üretedebildiğini gösterir. Parlaklık olarak da adlandırabileceğimiz bu değerin, 200-250 cd/m² olması bütün uygulamalar için yeterlidir. 500 cd/m² gibi değerler ise daha çok uzaktan izleyeceğiniz, ışıklı ortamlarda kullanacağınız LCD TV’ler için uygundur. SDM-HS95D 250 cd/m² ile yeterli bir değere sahip (Eğer gündüz vakti dışarıda kullanmayı düşünmüyorsanız).

Kaynak: habervakfi.com

Teknoloji