Namaste Ne Demek? Namaste Anlamı Nedir, Neden Kullanılır?

Namaste Ne Demek? Namaste Anlamı Nedir, Neden Kullanılır?

 Namaste Ne Demektir?

 Namaste kelimesi insanlar arasında saygı ve sevginin devam etmesini amaçlayan bir kelime olarak kullanılmaktadır. Selam ve hoşgeldin anlamında kullanıldığı gibi hoşçakal da demektir. Namaste kelimesi çoğunlukla yoga felsefesinde yer alan insanlara sevgi ve saygının sunulduğu bir kelimedir.

 Namaste Anlamı Nedir?

 Namaste kelime anlamı olarak merhaba, hoşgeldin ve iyi kal anlamlarına gelmektedir. Namaste kelimesi karşıdaki kişiye saygı ve sevgi duyulduğunu göstermek anlamındadır. Yoga felsefelerinde varolan her canlıya saygı ve sevgi duyulması gerekmektedir. Namaste ile selamlamak ise sevgi ve saygıya layıksın anlamında kullanılmaktadır.

 Namaste sankritçe bir kelime olarak kullanılmaktadır. Kelime anlamı ise içimdeki tanrı içindeki tanrıyı selamlar anlamına gelmektedir. Namaste kelimesinde insanın içinde tanrının bir parçası olduğuna inanılmaktadır. Bunun içinde insanın kutsal yanlarını selamlamak ve onu ulaşabileceği en yüksek mertebelere ulaştırmayı amaçlamaktadır.

 Namaste Neden Kullanılır?

 Namaste kelimesi insanlara bir yerde karşılaşıldığında selam vermek için kullanılmaktadır. Hoş geldin veya hoşça kal anlamlarında kullanılmaktadır. Namaste kişinin kendisine ve çevresine saygı duyduğunu gösteren bir selamlama yöntemi olmaktadır.

 Namaste kelimesi meditasyon başlangıcında yapılan selamlama ve saygı gösterim şekli olarak da kullanılmaktadır. Namaste kelimesi yoga ile ilgili tüm meditasyon uygulamalarında yer almaktadır. Uygulama nedeni ise çok tanrılı dinlerden kalma inançlara sahip kişilerin içerinde tanrısal yanların olduğunu inanmalarını betimlemektedir.

 

 

 

Kaynak: gazetedir.com

Genel Kültür