Miskin Ne Demek? Tdk’ya Göre Miskin Kelime Anlamı Nedir, Nasıl Kullanılır?

Miskin Ne Demektir?

 Miskin yoksulluk ve fakirlik çekmekten düşünemeyen akıl yürütemeyen yahut hareketsiz kalan kişi denilmektedir. Miskin bir kenarda sinmiş artık hiçbir şey için gücü kalmamış anlamında bir kelimedir. Miskin kelimesi tembellikle alakalı gibi görünmesine karşın tembellikle alakalı değildir. Miskinlik uzun süre yokluktan dolayı hareketsiz kalma ve bu durumdan kurtulma yolu bulamama halidir.

 Türk Dil Kurumuna Göre Miskin Kelime Anlamı Nedir?

 Türk Dil kurumuna göre miskin uyuşuk halde olan kişi olarak nitelendirilmektedir. Zor durumlar karşısında tepki veremeyecek kadar hareketsiz olan tepkisiz kimse olarak kabul edilmektedir.

 Miskin Kelimesi Nasıl Kullanılır?

 Miskin kelimesi günlük hayatta tembellikle aynı şekilde kullanılmaktadır. Doğrusu miskinlik tam olarak tembellik şeklinde kabul edilmemektedir. Tembellik kendi iradesiyle hareketsiz kalma durumu olurken miskinlik ise uzun süre zorluk sıkıntı halinden hareketsiz kalma durumu olarak farkı ortaya çıkmaktadır.

 Miskin kelimesi eski zamanlarda yoksul kimseler için kullanılan bir terimdir. Miskinlik halinde kişinin başına elinde olmadan gelişen olaylar neticesinde bir muhtaçlık söz konusu olmaktadır. Miskinlik imkanların artması durumunda ortadan kalkan bir özellik olmaktadır.

 İslam dininde yoksullara ve miskinlere sadaka ve hayır yapılması emredilmiş ve bu tür insanların potansiyellerinin de ortaya çıkması amaçlanmıştır. Bu bilgiler ışığında tembel ile miskin aynı anlamda kullanılmamaktadır. Tembel için imkanların artması bir değişiklik oluşturmamaktadır.

 

Kaynak: haberolarak.com

Genel Kültür