Mesken Ne Demek? Tdk’ya Göre Mesken Kelime Anlamı Nedir, Nereye Denir?

Mesken Ne Demek? Tdk’ya Göre Mesken Kelime Anlamı Nedir, Nereye Denir?

 Mesken Ne Demektir?

 Mesken kelimesi iskan kelimesinden gelen yerleşilen ve yerleşim yeri, konut, ev gibi anlamlara gelmektedir. Kişilerin hayatlarını sürdürdükleri ve günlük yaşamlarını geçirdikleri yer olarak bilinmektedir 

 Türk Dil Kurumuna Göre Mesken Kelime Anlamı Nedir?

 Türk Dil kurumuna göre mesken kelimesi yaşanılan ev ve konut anlamlarına gelmektedir. Soyut olarak kullanımında ise kişinin aklında olan yer ve istediği bir düşünce olarak da kullanılmaktadır. Mesken kelimesi gündelik hayatın sürdürüldüğü yaşam alanı olarak bilinmektedir.

 Mesken Nereye Denir?

 Mesken kişilerin yaşadıkları ve hayatlarını sürdürdükleri ev veya konut anlamına gelmektedir. Özellikle yazılı eserlerde ve türkülere konu olan mesken tutma ise bir yeri benimsemek evi gibi görmek demektir. Mesken iskan edilen yer demektir. İskan ise sakin kelimesinden gelen bir kelimedir. Bu civarın sakinleri mutludur cümlesinde kullanılan sakinler kelimesi de o bölgede yaşayan orayı mesken tutan kişiler anlamına gelmektedir. Mesken kelimesi iskan kelimesi ile iç içe bütünleyici bir anlam taşımaktadır.

 Mesken ev ve ikamet edilen yerler için kullanılmaktadır. Bunların dışında yaşam alanı olarak ve sürekli bulunan mekan olarak kabul edilmektedir. Mesken kelimesi uzun süre yaşanan ve yaşamanın hedeflendiği yerleri ifade etmektedir. Mesken kelimesi gündelik hayatta çoğunlukla kullanılan bir kelimedir.

 

Kaynak: uzunhaber.com

Genel Kültür