Kısa Kısa Donanım

Kısa Kısa Donanım

Sony Clié Mini Keyboard

Japon devi Sony kendi avuç içi bilgisayarları için yeni bir portatif klavye üretti. Görünüş olarak diğer mini klavyelere benziyor olabilir ama asıl marifeti onu diğer klavyelerden ayırıyor. Çünkü bu klavyenin tuşları dokunmatik. Böylece lastik tuşlarla olan savaşınız sona eriyor. Standart Qwerty tuş dizilişi klavyeye çabukcak ısınmanızı sağlarken, 50 adet tuşu ile tüm işlerinizi klavyeden halledebiliyorsunuz. Klavyenin Plug’n Play (tak kullan) olması da ayrı bir avantaj. Bu minik aletin tek ve en kötü yanı ise fiyatının tam 50 dolar olması ve sadece Clié T serisinde çalışması. 

Artılar: Küçük ve hafif olduğundan taşıması çok kolay. Dokunmatik tuşlar çok daha rahat bir yazım sağlıyor. 
Eksiler: Yüksek fiyatı. Sadece Clié T serisine uyuyor.
Sonuç: Klavyenin ağırlığı kadar gümüş almak daha ucuza geliyor. 

Reel Pro Fishing Controller

Resmindende anlaşılacağı gibi bu sanal bir olta. Adamlar her tür oyun için özel bir alet çıktığını görmüş ve balık tutma oyunları için bunu yapmış olsa gerek. Interact firmasının bu controllerı sayesinde balıkçılık oyunlarını çok daha gerçekçi bir şekilde oynayabileceğiz. Oltanın en güzel yanı hareketlere duyarlı olması. Yukarı, aşşağı, sağ ve sola yapılan hareketleri algılayarak gerçek bir olta kullanıyormuş hissi veriyor. Ayrıca titreşimli olduğundan balıkların çırpınışlarını hissedebiliyorsunuz. Yanlız titreşim özelliği o kadar da iyi değil. Oltanın üzerinde standart ps tuşları da var ve bunları ister analog ister digital olarak kullanabiliyorsunuz. Hem Playstation hemde Playsttation2 ‘yi desteklemesi de büyük bir artı. 

Artılar: Hareketlere duyarlı olması. Makul fiyatı. Aynı anda psx ve ps2 ya uyabilmesi. 
Eksiler: Yetersiz titreşim. 
Sonuç: Kaliteli ve kullanışlı bir alet ama ne yazık ki hiç oyunu yok. Olsa bile bunların sayısı bir elimin parmaklarını geçmiyordur. Ayrıca bu oyunları Türkiye’de bulmak biraz zor. Ne olur ne olmaz, günün birinde balık tutma oyunum olursa… diyorsanız Reel Pro Fishing Controller tam size göre.

Creative Nomad MuVo

Creative’in mp3 player’ları daima benim beğenimi kazanmıştır. NomadII, JukeboxIII derken şimdi de MuVo çıktı piyasaya. Yanlız MuVo diğer kardeşleri gibi yetenekli değil, aksine çok basit bir player. Alet iki parçadan oluşuyor. İlki memory pen’e benzeyen ve aletin ana parçası olan MuVo memory. Bu parçayı usb portundan bilgisayarınıza bağlıyorsunuz ve dinlemek istediğiniz mp3 ya da .wma ları içine yüklüyorsunuz. Bu işlem için hiç bir kablo ya da driver a ihtiyacınız yok. Daha sonra bu parçayı alıp 2. parça olan pil kutusuna takıyorsunuz ve 12 saat boyunca kesintisiz müzik dinliyorsunuz. Bu kadar basit işte. Hatta dilerseniz aleti taşınabilir disk olarakta kullanabilirsiniz. Nomad MuVo küçük boyutları ve hafifliği (pilsiz 28 gram) ile oldukça portatif.

Artıları: Aşırı kolay kullanımı, küçük ve hafif olması ve taşınabilir disk olarak kullanılabilmesi.
Eksileri: Pil ömrü biraz kısa, hiç bir profesyonel özelliği yok, 64mb memory günümüz için az.
Sonuç: Ses kalitesi yüksek, minik, hafif ve kolay kullanımlı bir mp3 player istiyorsanız MuVo vereceğiniz en doğru karar olacaktır.

Kaynak: yeniyayin.com

Teknoloji