Ev Kredisi Hesaplama Nedir

Ev Kredisi Hesaplama Nedir

Ev Kredisi Hesaplama Nedir

Ev sahibi olmak istiyorsanız, fakat yeterli birikiminiz yok ise sizin için en uygun olan tercih konut kredileridir. Değişmekte olan faiz ve vade oranları ile bütçenize uygun çözümler sunmaktadırlar. Öte yandan, diğer kredilere nazaran da fazla tutar ve vadeye sahip olan ev kredisi hesaplama işlemi ciddiyetle ve özenli bir şekilde hesaplanmalıdır. Ev kredisi hesaplama, gelir düzeyinize göre yapılmaktadır. Konur kredileri, size en uygun ödeme ve vade opsiyonları ile, avantaj sağlayan krediler arasında yer alıyor. Kira ödemek yerine konut kredileri ile ev sahibi olabilme imkânı sunar.

Konut kredileri, satın almak istediğiniz konutun banka tarafınca teminat alınması şartı ile, banka tarafından verilen bir kredi türüdür. Kredi notunuz ve gelir seviyeniz gibi ölçütlerin ayrıntılı incelenmesi ve konutun değeri doğrultusunda bu krediye onay verilir. Kredi başlarken banka, ev üzerine ipotek koyar. İpotek, borcunuzun bittikten sonra ortadan kalkmaktadır. Ev kredisi, satın aldığınız evin ekspertiz düzeyinin %75’ine kadar kullandırılır. Geriye kalan %25’lik tutar için ise peşinat verebilmeniz gerekir. Kredi çekme süresinde belirlenen faiz oranları ve vade doğrultusunda kredinizi aylık ya da üç aylık taksitler şeklinde ödeyebilirsiniz.

Ev Kredisi Hesaplama Nasıl Yapılır?

Ev kredisi için hesaplama yapmaya başlarken, istediğiniz faiz ve vade oranına ilişkin taksit tutarı belirlenecektir. Bu yönde, karşımıza çıkan aylık faizlerin ve anapara tutarlarının ödeme planı oluşacaktır. 100.000 TL’lik ev kredisi için 120 ay taksit ve %0,83 faiz oranıyla yapılacak hesaplamalarda, ilk olarak bu formülle taksit tutarını bulabilirsiniz.

Taksit Tutarı = Kredi Tutarı x Faiz(1+Faiz) üstü Vade Sayısı / (1+Faiz) üzeri Vade Sayısı.

İlk formülde kullandığımız “Faiz” yüzde şeklinde değil oran cinsinden kullanılmaktadır.

Örnekte bulunan faiz oranı bu sebeple 0,0083 olarak yazılır. Formülümüze göre aylık vade tutarı 1.319,29 TL olacaktır. Sonrasında ise vade tutarının faiz oranıyla çarpımı sonucunda ödemeniz gereken faiz tutarı 1.319,29×0.83=830 TL olarak bulunabilir. Son aşamada ise vade tutarı ile faiz arasındaki farkı alarak, 1319,29 – 830 = 489,29 TL ile anaparaya ulaşılır. Dolayısıyla ilk ödemeyi yaptığınız takdirde kalan borcunuz 100.000-489=99.511 TL olacak. İkinci taksitinizde ise 99.511×0.83=825 TL faiz borcu olur. Bu hesaplamalar sonucuna göre ödeyeceğiniz anapara 493 TL, ödeme bittikten sonra kalan borç ise 99.018 TL çıkar. Hesaplamalar, son taksitin borcu bitinceye kadar devam edecektir. Ev kredisi hesaplama ve merak ettiğiniz tüm sorular için https://www.finanskredisi.com/ adresini ziyaret edebilirsiniz.

Ekonomi