Elektronik Sigaralar İnsan Sağlığına Zararlı Mı

Elektronik Sigaralar İnsan Sağlığına Zararlı Mı

Elektronik Sigaralar İnsan Sağlığına Zararlı Mı

Elektronik sigaralar son zamanlarda üretilmekte olan bir sigara çeşididir. Elektronik olmakta olup, belirli teknolojiler ile geliştirilmiş olan sigaralardır. Elektronik sigaraya da E-sigara olarak adlandırılan bu sigaralar, normal sigara olan tütün mamulünü bırakmaya yardımcı olan sigaralardandır. Tütün mamulü olan sigaraları bırakmakta haricinde normal sigara yerine bu sigaraları kullanan bireylerin sayısı oldukça fazla ve yüksektir. Elektronik sigaralar bilimsel verilerce kanıtlanmış olarak tütün mamulü olan normal sigaralara göre insan sağlığına daha az zarar içermektedir. Bir tütün içeren sigara içerisinde 7.000’den daha fazla kimyasal içeriyorken, elektronik sigaralar içerisinde oldukça daha az oranda kimyasal yer almaktadır. Ayrıca elektronik sigaralar, normal sigaralara göre insan vücuduna %95 oranda daha az zarar içerir.

Elektronik Sigaraların Aromaları

Elektronik sigaralar, nargile benzeri olmak üzere birçok çeşit ve aroma içerir. Bu aromalar kahve, meyve, içecek çeşitleri, tarifli aromalar ve tütün aromalı olmaktadır. Elektronik sigaralar içerisine likit ile aroma veren sigaralardır. Bu likitler ise elektronik sigaraların bir parçaları halindedir. Her aromaya göre farklı likit bulunmaktadır. Elektronik sigaraların serileri farklı farklıdır. En çok bilinen ve kullanılan serileri arasında Smok, Vaporess Juul çeşitleri yer almaktadır. Bu serilerin ürünleri ise farklı farklı isimler ile yer almaktadır.

Elektronik Sigaraların Tercih Edilmesindeki En Büyük Sebep Nedir

Smok, Vaporesso, Juul gibi birçok seriye sahip olan elektronik sigaraların tercih edilmesinin birçok sebebi bulunmaktadır. Bu sigaralar, genellikle tütün mamulü kullanan bireylerin sigarayı bırakmak amaçlı başvurdukları sigaralar arasında yer almaktadır. Aynı zamanda normal sigara ihtiyaçlarını elektronik sigara ile karşılayan bireyler de bunların arasında yer almaktadır. Elektronik sigaralar normal sigaralara oranla daha az risk taşımaktadır. Tüm dünyada satılmakta ve üretilmekte olan elektronik sigara ya da E-sigaralar, İngiltere’de sigarayı bırakmak amacı ile sağlık kuruluşlarına başvuru yapan bireylere ilaç olarak da verilmektedir. Düzenli ve belirli bir miktarda kullanıldığı zaman elektronik sigaraların, sigara bırakmaya büyük bir yardım sağladığı da gözlemlenenler arasında yer almaktadır. Elektronik sigaralarda bulunan puf ve duman sıcaklığı ise kişiden kişiye göre değişim ve farklılık göstermektedir.

Genel Kültür