Dondurmanın bilinmeyen faydaları

Dondurmanın bilinmeyen faydaları

Yaz aylarının vazgeçilmez tatlısı olan dondurmanın aslında bilinmeyen bir çok faydası var. Sağlık Yönetimi Uzmanı Prof. Dr. Oğuz Özyaral dondurma hakkında doğru bilinen yanlışları ve dondurmanın faydalarını anlattı.

Kalsiyum

Kemiklerinizi güçlendirir. Dondurmalar içeriğindeki sütten ötürü kalsiyum açısından zengindir. Kalsiyum dişleri korur ve güçlü diş etleri oluşturur.

Kanser riskini azaltır

Dondurmadaki kalsiyum içeriği de kolon kanserinin şansını azaltmaya yardımcı olur. Kalsiyum yüksek riskli bireyleri kolorektal veya kolon kanserine yol açabilen polipleri geliştirmekten koruyor ve kalsiyum desteğinin sona ermesinden sonra uzun süren yararlar görüyor.

Enerji ve vitamin kaynağıdır

Vücudun enerji üretmesine yardımcı olan karbonhidratlar, yağlar ve proteinler açısından zengindir. Yağda çözünen A, D, E, K ile suda çözünen B kompleks, C vitaminlerini içerir.

Kilo vermeyi destekler

Soğuk bir şey olması vücut ısısını arttırır. Vücudumuzun eğilimi olduğu için, vücuda giren soğuk bir şeyi ısıtmak zorundadır. Sıcaklığı ayarlama sürecinde vücut, kalori ve yağ yakar.

Bağışıklık sistemini destekler

İçeriğindeki laktoferrin ve sitokinler, vücudun savunma sistemini güçlendirir. Özellikle influenza (grip) virüsüyle savaşır, hastalığın iyileşme sürecini destekler.

Mutluluk verir

Dondurma, uyku, öğrenme ve genel ruh hali durumlarında yardımcı olmaktan sorumlu olan Serotonin olarak da bilinen beyin kimyasalını, Trombotonin’i uyarır.

Hamilelik şansını artırır

Dondurma veya süt ürünü düzenli olarak yağ içeriğine sahiptir ve anne karnındaki gebe kalma olasılığını arttırmaya yardımcı olur.

Kaynak: yayinvar.com

Sağlık