Diş Çürümesi Önlenebilir Mi

Diş Çürümesi Önlenebilir Mi

Diş Çürümesi Önlenebilir Mi?

Ağız bölgesi bakterilerin olumlu ve olumsuz anlamda çok hızlı bir biçimde üreyebildiği bir alandır. Özellikle yapısal anlamda böyle bir müsaitlik durumu mevcut ağız ve diş hastalıklarına da davetiye çıkarır. Dolayısıyla ortaya çıkan birçok hastalık çeşidinden bahsetmek mümkün hale gelmektedir. Diğer taraftan genetik yatkınlıklar sebebiyle de ağız ve diş sağlığının sekteye uğraması sıklıkla karşılaşılan bir durumdur. Yapısal anlamda sağlıklı köklere sahip olmayan dişler kısa sürede çürümektedir. Bu hal diş çürüğü temelinde dolgu, kanal tedavisi ve diş kayıplarına kadar süren bir durumu ifade etmektedir. Diş çürükleri noktasında gerek çocuklar ve gerekse de yetişkinler için önemli tavsiyeler bulunmaktadır. Bu sayede mevcut problemin önüne geçmek ve bir miktar olsa da mümkündür. Antalya diş hekimi uygulamaları mevcut tedavilere yöneliktir.

Diş çürümesi dişlerin farklı sebeplere dayalı olarak zaman içinde iltihaplanması, kullanılamaz hale gelmesi olarak tanımlanabilir. Diş çürükleri bütün bir dişi kapsayan bir durum olduğu gibi yüzeysel çürükler de mevcuttur. Söz konusu yüzeysel problemlerin çözümü için dolgu uygulamaları yeterlidir. Ancak genel çürükler için daha farklı tedaviler uygulanmaktadır. Diş çürümesinin önlenmesi noktasında ifade edilebilecek birçok teknik hayat kurtarıcıdır. Bu sayede diş çürüğünün büyük ölçüde önlenmesi mümkün hale gelmektedir.

Diş çürüğünün önlenmesi ile ilgili atılması gereken ilk adım düzenli bir ağız bakım rutinine sahip olmaktır. Düzenli ağız bakım rutininden kasıt reel bir biçimde günde en az 2 kez diş fırçalaması, diş ipi ve ağız bakım suyu uygulamasıdır. Bunu bir rutine dönüştürmek mevcut çürüklere fayda etmese de yeni çürüklerin gelişiminin önüne geçmektedir. Bir diğer önemli durum ise diş çürüklerine sebebiyet verecek düzeyde asit ve şeker içeren yiyeceklerin atıştırmalık şeklinde alınmamasıdır. Atıştırmalık olarak alınan bu yiyecekler diş fırçalama zamanı yakın olmadığından diş üzerinde fazlasıyla kalmakta ve dişleri çürütmektedir. Diş çürümesinin önüne geçen önemli uygulamalardan bir tanesi de özellikle çocuk hastalar için uygulanan florit uygulamasıdır. Bu uygulama diş yüzeyine bütün dişleri kapsayacak şekilde uygulanan bir çeşit koruyucu yöntemdir. Bu sayede dişler harici bir biçimde beslenerek çürüklerden korunmaktadır. Bütün bunların yanı sıra diş doktoru Antalya diş koruyucularında önermektedir.

Sağlık