Çiğ Karabuğday Unu Tüketimi Hakkında

Çiğ Karabuğday Unu Tüketimi Hakkında

Çiğ Karabuğday Unu Tüketimi Hakkında

Her kültürün belli başlı temelleri olduğu bilinmektedir. Bu anlamda özellikle beslenme şekillerinin her topluma özgü bir biçimde şekilleniyor olduğunu görmekteyiz. Türk mutfağının en klasik dinamiği un ve türevleri ile yapılan yiyeceklerdir. Bu açıdan unlu besinlerin çok fazla tüketilmesi ve pek çok anlamda beslenme şekillerinin de bu bilgi etrafında şekillendiği görülmektedir. Ancak zaman içinde unu meydana getiren tahılların genel olarak glüten içeriğinin sağlığa olumsuz etkisi ortaya çıkmıştır. Bu sebeple gluten free olarak adlandırılan glütensiz un çeşitleri zaman içinde daha popüler hale gelmiştir. Glütensiz un çeşitleri arasında yer alan çiğ karabuğday unu oldukça besleyici ve sağlıklı bir un alternatifi olarak karşımıza çıkmaktadır.

Çiğ karabuğday unu, karabuğday bitkisinin öğütülmesi ile elde edilen işlenmemiş bir undur. Özellikle içerik açısından doyurucu birçok bileşenden bahsetmek mümkündür. Yüksek oranda protein içeriyor olması çiğ karabuğday ununu oldukça önemli hale getirmiştir. Genel itibariyle glüten içeriği yüksek olan diğer unlara göre doyuruculuğu oldukça iyi bir seviyededir. Bu sayede diğer alternatifler içerisinde kendine sağlam bir yer edinmiştir. İçeriğinde yer alan doymamış yağ asitleri ile kan dengesini olumlu yönde etkilemektedir. Tüm yaş grupları için daha az kalorili beslenmeyi vadeden karabuğday unu küçük siyah partiküller içermektedir. Zengin içerikli ekmek yapımını mümkün kılan bu un ile yüksek oranda lif elde etmek de mümkün hale gelmektedir.

Çiğ karabuğday unu özellikle çölyak hastaları için ciddi bir besin alternatifidir. Özellikle glütensiz içeriği ile çölyak hastalarına hitap eden ürün alerjik bünyeler için de oldukça büyük bir önem taşır. Kalp damar hastalığı olan bireylerin beslenme programlarında güvenle kullanabilecekleri bir seçenek olarak da görülmektedir. Özellikle iyi kolesterole olumlu etkisi sebebiyle tercih edilmektedir. Çiğ karabuğday unu sindirim sistemi için de bulunmaz bir nimettir. Lif içeriğinin zengin olması sağlıklı bir sindirim rutinini desteklemektedir. Bu sayede kalori hesabıyla beslenen insanlar için iyi bir alternatiftir. Besin grubu açısından temel vazife gören çiğ karabuğday unu fiyatı ile de dikkat çekmektedir.

Sağlık