Antep Fıstığı Kullanım Alanları

Antep Fıstığı Kullanım Alanları

Ülkemiz mutfaklarından Gaziantep mutfağının belki de bir numaralı ürünü diyebileceğimiz Antep Fıstığı bugün pek çok farklı yemek ve sofra düzeninde kendine yer bulmaktadır.

Antep Fıstığı Kullanım Alanları

Antep Fıstığı denince kuşkusuz birçok kişinin aklına iki şey geliyor. Bir, bol fıstıklı ve şerbetinin şeker oranı iyi ayarlanmış, incecik açılmış, lezzetli baklavalar. İki, kuruyemiş paketlerinden çıkan kesi yeri olmayan sinir bozucu kapalı fıstıklar 🙂

Öncelikle şunu söyleyelim fıstıklı baklava hepimizin rüyası olmakla kuruyemiş paketlerinden çıkan birlikte ucu kapalı fıstıklar hepimiz kabusu hatta kısmi lanetler okuduğumuz ürünlerdir. Bununla birlikte tarıma elverişli toprakların başkenti Antep’te yetişen has antep fıstığının birçok yemekte kullanımı mevcuttur. Yani, söz konusu baklavaya ulaşımınız yoksa ve kuruyemişler sinirinizi bozuyorsa Antep Fıstığının eşsizliğini tadacak daha birçok yemek olduğunu söylemeyi sizlere bir borç biliriz. 🙂

Kek, kurabiye ve baklavanın yanı sıra özellikle çikolatalı pastalarda gerek pasta süsü gerekse pastanın içeriğinde yer alan Antep fıstığı, taze olarak kullanıldığında içine konulduğu tatlının enfes tadını pekiştirdiği söylesek sanırım yanılmış olmayız. Bununla birlikte pilavdan, yoğurda, somon balığından salataya kadar birçok tarifte kendine yer bulan antep fıstığının doğru ellerde lezzet pekiştirici bir jokere döndüğünü söyleyebiliriz.

Ülkemizde Gaziantep şehrinde yetişen ve ismini şehrin adından alan Antep fıstığı, özellikle sağlıklı yaşamın ön plana çıkmaya başladığı günümüzde sofralarda kendine daha fazla yer bulmaktadır. Düşük kalorisinin yanı sıra sağladığı yüksek protein nedeniyle besleyici ve değerli bir besin haline gelen antep fıstığı, ana yemeklerin ve tatlıların yanı sıra sağlıklı ara öğün yapmak isteyenler için de ideal bir seçenektir. Gerek tok tutması gerekse enerji vermesi sayesinde beslenme programlarında yerini alan antep fıstığı sanılanın aksine kilo yapıcı bir besin değildir. Doğru miktarda, dozunda tüketimle kilo kontrolünüzü sağlamanıza yardımcı olacağı gibi cildinize faydaları da bulunmaktadır. Cilt sağlığının yanı sıra düzenli ve dozunda tüketimlerde antep fıstığının sindirimi düzenlediği, bağışıklığı güçlendirdiği, vücudun protein ihtiyacını karşılamasına yardımcı olduğu ve cildin güzel yaş almasına destek olduğu da bilinmektedir. Bunların yanı sıra antep fıstığının antioksidan özelliği de bulunmaktadır.

Genel Kültür